A bambusztálcák gyenge pontja a tartós használaton kívül helyezés, illetve a környezet alacsony páratartalma. Ennek a faanyagnak a folyamatos nedvesség és magas páratartalom kedvez. Ha a környezet páratartalma szélsőségesen változó, vagyis fűtési szezonban nálunk alacsony, majd nyáron extrém magas, akkor a bambusz deformálódik, és vagy a felülete reped meg, vagy a ragasztások illesztések mentén jelentkezik a rés. Íme egy szép rés 🙂
Megkérdeztük Szabó Csabát, akinek Szentesen biokertje és műhelye van, hogyan lehet szépen javítani a megrepedt tálcát. Ez Csabi, kézműves tanácsadónk 🙂
- Először is por és zsírtalanítani kell a teatálca javítandó részét, a repedés mindkét oldalát. A zsírtalanításhoz forró víz, vagy alkoholos kendő megfelelő, de erős vegyszerekkel ne dolgozzunk.
- Majd fel kell melegíteni a méhviaszt. Míg melegszik, addig hajszárítóval langyosítsuk meg a javítandó részt a tálcán. Tehát a méhviasznak és a felületnek is elég melegnek kell lennie.
- Ha megmelegedett a méhviasz kicsit várjunk, hogy kezdjen el hűlni és úgy kenjük a repedésbe. Ezt lehet az ujjunkkal is csinálni, annyira már nem lesz forró.
- Alul és fölül is kenjük, akár több sorjába, hogy kitöltse a repedést a méhviasz.
- Megvárjuk míg kihűl a felület, és a kitüremkedő részeket éles késsel vagy pengével lekaparjuk, szintbe hozzuk, elsimítjuk.
- A végeredmény szebb lesz, mint újkorában, mert a kitöltött repedéstől az egész tálca sokkal spontánabb és természetesebb hangulatot áraszt. Így boldogan teázunk rajta. A teavíz nem lesz annyira forró, hogy felolvassza a méhviaszt a későbbiekben.
- Ugyanez a módszer alkalmazható, ha ereszt a tálca.
- Méhviaszt több helyen lehet kapni, de kevés kell a ragasztáshoz, tehát inkább kisebb darabot vegyetek.
Csabi egyik tálcája a műhelyben:
Csabi másik tálcája a biokertben:
Vagyunk páran, akinek a teatálcája szépen érik, patinásodik a teaolajaktól, de néha megreped. A műanyag alsó tálcás megoldások a mi klímánkon tartósabbak, jobban ellenállnak a szárazabb időszakoknak. Jó alternatíva lehet még a keményfa, vagy mahagóni, ha valaki élethosszan tartós tálcát szeretne.
Szöveg és képek: Anna, Helóta Biokert