YuHuaLong – A hal sárkánnyá változik

Van egy hagyományos kínai agyagkanna forma, amelyet sokan túlzónak tartanak, mivel a népszerű Mansheng kannáknál sokkal plasztikusabb, szoborszerűbb kialakításról van szó. Persze számos tradicionális kannaforma létezik, amely a Mansheng kannáknál szoborszerűbb, ezek jellemzően fatörzset, magokat, terméseket ábrázolnak és úgy is hívják a típust, hogy naturális stílusú kannák. A modern európai ízlésnek ez a kialakítás nemigen felel meg, de valamiért a kínaiak évszázadokon át ragaszkodnak egy-egy motívumhoz. Talán itt lehet megragadni leginkább azt a jelenséget, amikor mi teások az eredeti formákat keressük és elkezdjük gyűjteni a yixing-i agyagkannákat vagy jingdezhen-i porcelánt. Ezeknek a tárgyaknak ugyanis rejtett szimbolikája vagy története van, amely számomra teljesen más tartalommal tölti meg őket, mint az európaiak által készített, „keleties stílusú” „japános” vagy „kínaias” alkotások. Ez is ilyen:

A motívum amiről szó van a YuHuaLong (jühuálong) „A hal sárkánnyá változik” vagy Hal-sárkány forma, amely egy ősrégi kínai történetet jelenít meg és számos más történelmi eseményhez is kapcsolódott az idők során. Mivel az egyik legbonyolultabb kidolgozású motívum, ezért általában mestermunkának szánják a kannakészítők, mutatva a legmagasabb szintű alkotási képesség elérését. Hal-sárkány kannát gyakran rendelnek híres mesterektől, és a kínai gyűjtők hajlandóak több ezer kilométert megtenni érte Yixing-be, hogy személyesen a mestertől vegyék át az elkészült művet. A mi YuHuaLong kannánk egy antik teáskanna, amelyet egy tajvani gyűjtőtől vásároltam a bolt számára, a cikkben szereplő képeken pedig a most érkezett YuHuaLong csészéket látjátok.

A motívumon az látható, hogy egy hal sárkánnyá változik a habok között és felemelkedik a levegőbe. Ez a látvány teás eszközben első ránézésre a modern ember számára túlzó, taszítóan giccses is lehet, de a jelentését ismerve azonnal közel kerül a szívünkhöz. És pont ez a lényege egy kannaformának vagy egy kínai porcelánnak, hogy nem csak tárgyként viszonyulunk hozzá, hanem megértjük a történetét és azonosulni tudunk vele.

A Sárga folyó hunan-i szakaszán található a Sárkánykapu nevű vízesés. A pontyok minden tavasszal, a tavasz harmadik hónapjában felúsznak a tengerből és összegyűlnek a vízesés lábánál lévő medencékben. Sok ponty indul el felfelé a vízesés erős sodrásával szemben, de kevesen képesek rá vagy elég bátrak ahhoz, hogy az utolsó ugrással a vízesés fölé emelkedjenek. A legenda szerint amikor egy ponty sikeresen a vízesés fölé jut, vagyis megteszi az utolsó nagy ugrást, sárkánnyá változik. Ezért a Sárkánykapu feletti átjutás a régi Kínában a bátorság, a kitartás és a teljesítmény jelképévé vált. Általánosabban fogalmazva, a kifejezést arra használják, hogy ha valaki keményen és szorgalmasan dolgozik, akkor sikerül elérnie a legmagasabb céljait is. Ezzel a közmondással arra ösztönzik az embereket, hogy kitartsanak törekvéseikben, és bármennyire elfáradtak, ne adják fel a küzdelmet a cél elérése előtt, hiszen utána óriási fejlődés várható. A császári időkben a Sárkánykapu fölé ugrott pontyot metaforaként használták a császári hivatalnoki vizsgák sikeres letételekor.

Történelmi feljegyzések szerint a Hal-sárkány motívumot a yixingi kannaművességben első ízben Chen Zhongmei, ming-kori (1368-1644) kannakészítő jelenítette meg. Később a kannaforma Shao Daheng qing-kori (1644-1912) kannakészítő mester kezei által vált híressé. Shao Daheng kiemelkedő alkotását egy nevezetes történelmi esemény, a Taiping-felkelés (1850-től) ihlette. A habokból kiemelkedő sárkány alakja az egyszerű ember felemelkedése a mandzsu uralommal és kizsákmányolással szemben.

A yixing-i teáskannák esetében a híres formákat először egy mester hozta létre, a kannák sikere és társadalmi megítélése a belső jelentéstől és az esztétikai minőségtől függött. Későbbi korok mesterei folyamatosan gazdagították és fejlesztetették a klasszikus műveket, illetve másolták az eredeti alkotásokat. A mai iparművészek számára a YuHuaLong elkészítése több évtizedes tapasztalat után lehetséges és sok időbe telik, ezért egyfajta mestermunkának tekintik, amely bizonyos tudásszinthez kötött.

Reméljük hasznos volt. Jó olvasást és finom teákat 🙂

Szöveg: Flying Bird Tea House, Wágner Anna